Τον Πρωτομάρτυρα και Αρχιδιάκονο Άγιο Στέφανο τίμησε η τοπική μας Εκκλησία στον ομώνυμο Ιερό Ναό στην περιοχή του Κουμπέ Χανίων όπου διακονεί ο Παν/τος Αρχιμ. Νεκτάριος Βαϊγκούσης.
Αφ’ εσπέρας, Δευτέρα 26 Δεκεμβρίου 2022, στην ιερά Ακολουθία του Μεγάλου Πανηγυρικού Εσπερινού προεξήρχε και κήρυξε τον θείο λόγο ο Πρωτοσύγκελλος της Ι. Μητροπόλεως μας Παν/τος Αρχιμ. του Οικ. Θρόνου Νικηφόρος Εικοσιδέκας, με την συμμετοχή και άλλων Κληρικών της Ι. Μητροπόλεως,Ανήμερα της εορτής, Τρίτη 27 Δεκεμβρίου χοροστάτησε στον Όρθρο και προεξήρχε στην Θεία Λειτουργία ο Σεβασμιώτατος Ποιμενάρχης μας κ. Δαμασκηνός, με την συμμετοχή πολλών Κληρικών της Τοπικής μας Εκκλησίας.
Ο Σεβασμιώτατος μετά την ανάγνωση του Ιερού Ευαγγελίου, κήρυξε και τον θείο λόγο προς τούς πολλούς χριστιανούς που προσήλθαν.